FİDAN’DAN BİÇERDÖVER SAHİPLERİNE ÇAĞRI

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, 2019 yılı biçerdöver ve balyalama fiyatları ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
2019 yılı için balyalama ücretinin 2 TL, düz arazilerde dekar başına 26 TL, eğimli araziler için de 28 TL olarak belirlendiğini ifade eden Fidan, bazı makine sahiplerine fiyat artırımı konusunda baskı yapıldığını söyledi. Fidan, tavsiye fiyatlar üzerinden biçme ve balyalama yapılmasının hem çiftçinin hem de makine sahiplerinin menfaatine olacağını sözlerine ekledi.
Bu sezon hem verimin düşük olduğunu hem de buğday ve arpa fiyatlarının düşük kaldığını ifade eden Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda 2019 biçerdöver ve balyalama fiyatları hakkında yapılan toplantıda alınan tavsiye kararları; Taban ve düz araziler için biçerdöver ücreti: 26,00 TL/Da Meyilli ve yatık araziler için biçerdöver ücreti: 28,00 TL/Da 22-25 Kg ağırlığa sahip balyalama ücreti: 2,00 TL/Da Olarak belirlenmiştir.
Ancak bu tavsiye ücretlerine uyulmamıştır. Gelen biçerdöver ve balyalama makinesi sahiplerine yönlendirme yapılarak, bu fiyatlara biçilmez denmiş ve fiyatların arttırılması konusunda baskılar yapılmıştır. Hatta makine sahiplerine ‘Bu fiyatlara yapmayın’ şeklinde mesaj atılmıştır.